Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Bingöl Havalimanı


   1995 yılında inşaatına başlanmıştır.Ancak 2001yılında bir genelge ile yarım bırakılan inşaat açılması için pek yeterli olmamıştır.  2010 yılında tekrar inşaatına başlanan havalimanı 2013 yılında hizmete girmiştir.  Bingöl şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Sadece Türk Hava Yolları uçakları bu havalimanına inmektedir. 

   Bingöl'ün Tarihi


   Yüzölçümü: 8.277

   Bingöl’ün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihte ilk defa Anadolu birliği kuran Hititler Bingöl e kadar ulaşamamışlardır.  Roma imparatorluğunun ikiye ayrılmasının üzerine doğu roma Bizansın payına düşmüş ve zaman Bizans ile Sassaniler Arassında el değiştirmiş ve Bizansın elinde kalmıştır. M.S 7. Asırda bölgeye İslamiyet gelişmiş ve Müslümanlar yerleşmiştir. Osmanlı döneminde Diyar-ı Bekir beylerbeyini teşkil eden 24 sancaktan ikisinin merkezi olan genç ve Çapakçur u içine almıştır. Bingöl düşman istilası görmeyen illerimizden biridir.  

   Bingöl'ün İklimi


   Bingöl’de sert karasal iklim görülür. Kışları bol yağıştı ve sert geçer. Kar çok fazla yağar. Senenin 3te biri karla kaplıdır. İlkbahar da ise yemyeşil bir Bingöl görülür. Bingöl’de ölçülen en yüksek sıcaklık 41 derecedir. En düşük sıcaklık ise -25dir. 

   Bingöl'de Görülmesi Gereken Yerler


    

   KRAL KIZI KALESİ: Bingöl e 2 km uzaklıktadır. Bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. Şuan bu kalenin kalıntılarına ve yıkıntılarına rastlayabiliyoruz. Bu kale pers hükümdarı dara genç tarafından kızı için yaptırılmıştır. Bingöl ‘ün genç ilçesi adını bu kaleden almıştır.

    

   YÜZEN ADA:  Bingöl ‘ün Solhan ilçesi hazar şah köyü aksakal göl mezrasında ki bu ada o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir.  Bugüne kadar hiç görülmemiş bir doğa olayına sahip olan bu yüzen ada tamamen doğaldır. Gölün derinliği 50 metreden fazla olduğu bilinmektedir. Yaz ve kış aylarında su seviyesi yanı kalmaktadır.  Gölün ortasında hareket eden iki ada vardır. Üstüne binildiği zaman sal gibi ağır ağır sallanmaktadır.Bu doğa olayını mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.  

    

   GÜNEŞİN DOĞUŞU: Bingöl’de güneşin normal doğuşundan daha farklı izlenmektedir. He yıl 15 Temmuz -15 ağustos tarihleri arasında en iyi şekilde seyredilebilir. Güneşin doğuşu normal çok farklı bir heyecan ve korkuyla izlenmektedir. Tam anlamıyla güneşin doğuşu iki yerden izlenir.  Birincisi İsviçre’nin alp dağlarından ikincisi Bingöl dağlarının kala tepesinden seyredilir. Güneş doğarken ilk etapta hafif bir kızartıyla belirir. Kızartı etrafta çok renkli güzellikler ve dekorlar yaratır. Devamını merak ediyorsanız Bingöl’e gitmişken güneşin doğuşunu izlemeden dönmeyin.