Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Bodrum Havalimanı


      MUĞLA BODRUM HAVALİMANI : İç hatlar olarak 1998’de hizmete girmiş olan havalimanı 2012 senesinde de dış hatlarda yaklaşık dış-iç hat toplam olarak 900 araç kapasiteli otoparkı ve taksi,servis,rent a car ulaşım hizmetleri sağlamaktadır.THY,ANADOLU JET,ONUR AİR,ATLSA JET,PEGASUS havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

      Bodrum Havalimanını tercih ettiğiniz de Turgutreis,Güvercinlik,Gümbet,Bodrum merkeze ulaşımı kolay olmakla beraber Bodrum Merkez'e de ulaşım kolay ve olanakları mevcuttur.

   Bodrum'un Tarihi


    

      Yüzölçümü: 557 km²

    

      Dorlar tarafından kurulduğu bilinen Bodrum , ''Tarihin Babası'' olarak anılmaktadır.Bodrum'un eski adı Halikarnassos'dur.Karya,Leleg,Megaralılar daha sonra da Perslerin egemenliğine girmiştir.Karya bölgesinin başkenti olunca en parlak dönemini yaşamıştır.Bodrum'da dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bulunmaktadır. M.Ö Romalıların eline geçtikten sonra önemli bir gelişme göstermemiştir.Bizanslıların daha sonra da Türklerin eline geçen Bodrum 1415 yılında Rodos Şövelyelerinin eline geçmiştir.1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı topraklarına katılmış ve cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olmuştur.

   Bodrum'un İklimi


      Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmayan Ege ve Akdeniz ikliminin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir.Kış aylarında da nem oldukça düşüktür.Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kışın bölgeye ılık ve yağışlı bir hava hakimdir.Bölgeye kar neredeyse hiç yağmamaktadır.

   Bodrum'da Görülmesi Gereken Yerler


      BODRUM ANTİK TİYATRO: Görkemini günümüze kadar koruyan güzelliğini konserlerle şenlendiren tiyatronun Mausollos devrinde yapıldığı tahmin edilmektedir.Her ziyaretçinin fotoğraf albümünü süsleyen bu yaşlı yapı daha yıllarca ayakta kalacağının sinyalini vermektedir.

      BODRUM KALESİ:Bodrum’un simgesi haline gelmiş kale 1995 yılında ‘Özel Övgü’ ödülüne layık görülmüştür.Kulelerden oluşan bu yapının en yüksek kulesi Fransız Kulesi olup diğer kuleler İtalyan,Alman,Yılanlı,İngiliz Kuleleridir.Yapının 1406-1523 yıllarında inşaa edildiği  bilinmektedir.19.yy sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı zamanlarda bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliğinde olmuştur.

     HALİKARNAS MOZOLESİ(MAUSOLEION): Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından yaptırılmıştır.Bu yapıdan sonra yapılan tüm benzer yapılara Mozole denmiştir.Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiştir.Açık Hava Müzesi olarak düzenlenmiştir.