Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Bursa Yenişehir Havalimanı


   -  1944 Yılında askeri bir üs olarak kurulmuştur.3 Kasım 2000 yılında havalimanı olarak hizmete girmiştir.Bursa il merkezine 50 km uzaklıktadır. ,  ANADOLU JET ve BORA JET uçakları bu havalimanını kullanmaktadır. Seferler genelde aktarmalı olarak yapılmaktadır. 

   Bursa'nın Tarihi


   Yüzölçümü: 1.036 km²

   Bursa çok eski çağlardan bu yana yerleşim merkezi olmuştur. M.Ö 4. Yy Bithynia devleti kurulana dek çeşitli kolonilerin ve ülkelerin egemenliği yaşamıştır. Bursa’nın kent statüsüne yükselip çevresinin sularla çevrilmesi Bithynia kralı döneminde gerçekleşmiştir. Antik kaynaklarca bugün ki Bursa’nın kurucusu olarak bilinen 1. Prusiasın imparatorluğu zamanında Uludağ Burs anın adını alan şehirden o döneme ait mermerden bir kadın heykeli ve ostotek bulunmuştur. Osmanlı devleti Bursa yı aldığı zaman bursa sadece hisar içinden ibaretti. Orhan gazi şehri hisarın sınırını dışına çıkararak surlar dışında bugün ki sınırlarına ulaşmıştır. Okul,  hastane, köprü, aşevleri, kervansaraylar, hamamlar gibi kamu yapıları inşa ederek bugün ki yeşil Bursa’nın temeli atılmıştır.     

   Bursa'nın İklimi


   Bursa da genellikle Akdeniz iklimi kendini göstermektedir. Uludağ yazın bile karla kaplıdır. Kışın kar gören ilk dağlarımızdan biridir. Uludağ ın bin metre yukarısı ormanlarla kaplıdır. Zeytinlik sahası oldukça geniştir. Bugün kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 43 derecedir. En düşük sıcaklık ise -19 derecedir. 

   Bursa'da Görülmesi Gereken Yerler


    

   ULU CAMİİ: Bursa ilinin en görkemli camiidir. Evliya Çelebinin ifadesiyle Bursa’nın Ayasofya’sıdır. Bu camii Osmanlı devleti 4. Hükümdarı yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Camii 1396-1399 yılları arasından yapılmıştır. Yıldırım Beyazıt ın esir düşmesinden sonra Timur bu camii ahır olarak kullanmıştır. Camiinin onarımını ise Beyazıt ın oğlu Mehmet yaptırmıştır. 1421 yılında camii ibadete açılmıştır.

    

   KOZAHAN:  Bursa Ulucamiii ve Orhan Camii arasında bulunan Koza han 1491 de 2. Beyazıt tarafından istanbuldaki seferlerine vakıf olarak yaptırılmıştır. Koza han eskiden ipek böceği kozalarının yapıldığı bir yerdi. Kozalardan elde edilen kumaşlar Bursa’nın tekstil yönünden gelişmesine katkıda bulunmuştur.  Koza hanın içinde geniş dikdörtgen bir avlunun içerisinde iki katlı olan han 95 odalıdır. Tam ortasında küçük bir mescidin altında şadırvan vardır. Eğer Bursa ya gidişte kumaş almak isterseniz Koza hana uğramadan gitmeyin deriz.