Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Dalaman Havalimanı


      MUĞLA DALAMAN HAVALİMANI : 1981 yılında hizmete başlamış havalimanı 2400 civarı çalışanıyla 1355 araç kapasiteli otoparkı,şehir merkezine 6km uzaklıkta olan liman iç hatlar terminal çıkışındaki Havaş servisleri ve taksi olanaklarıda sunmaktadır.Havalimanı 2006’dan itibaren dış hat seferleride yapmaktadır.Marmarise 100km., Ölüdeniz’e 80km. ,Milas’a 155 km. uzaklıktadır.THY,ANADOLU JET,ONUR AİR,ATLAS JET havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

      Fethiye,Didim,Marmaris gibi tatil bölgeleri tercih edildiğinde Dalaman Havalimanı daha uygun ve ulaşım bakımından daha rahat olacaktır.

   Muğla'nın Tarihi


      

    

      Yüzölçümü: 616,8 km²

    

      Türkiye’nin en çok tatil için tercih edilen illerinden olan Muğla’nın tarihi kesin olmasada M.Ö 3000 senelerinde Kargalıların bu bölgeye hakim olduğu söylensede şehre Lugga ismini veren Hititlerin de yaşadığı bilinmektedir.Daha sonra iç savaşların etkisiyle Frigyalıların hakimiyetine geçmiştir. Zaman içinde birçok uygarlık ve beyliğin hakim olduğu Muğla 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.Devrin zaman zaman yaşadığı olumsuz koşullarından sonra kesin olarak Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos ve Bodrum’u fethetmesiyle tamamiyle Osmanlının himayesine girmiştir.Cumhuriyet devinde de tüm sancaklar il olunca Muğla’da il olmuştur.

   Muğla'nın İklimi


      Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yazların oldukça sıcak ve kurak geçtiği Muğla şehrinde kıyıdan şehire doğru girdikçe kara iklimi tesir eder.Kıyı kesimlerde kar yağışı hiç olmamaktadır.Vadi ve su kıyılarında çınar, söğüt ,selviler çoktur.Dünyada nadir görülen kokulu günlük ağaçlara rastlamak mümkündür.

   Muğla'da Görülmesi Gereken Yerler


      DATÇA APOLLON TAPINAĞI:Ülkenin yaz turizm hareketine büyük katkı sağlayan noktalarından biridir. Sürekli kazı çalışmaları yapılan Datça’da sürekli olarak kazı çalışmaları devam etmektedir.Bizans zamanında Bazalika,Orta Bizans Çağı’nda büük bir kiliseye dönüştürüldüğü bilinmektedir.Hellenistik Anıtsal Yapı antik dünyanın 3.Büyük tapınağı denebilir.

      ŞEVKET SABANCI KÜLTÜR MERKEZİ:Bodrum Yarımadası’nın en çekici yerlerinden biri olan Turgutreis de bulunan merkez , heryaşa hitap etmektedir.Gösteriler,tiyatrolar,sergiler,konserler ve atölye çalışmalarının yanı sıra merkezi ziyaret edebilirsiniz.

      DALAMAN ÇAYI: Dalaman çayı rafting için uygun olmakla birlikte bazı bölgelerinde dar ve derin vadilerin içinden geçer.Uzunluğu 229 km olan Akdeniz ve Ege'yi birbirinden ayırır.Çam ormanlarının içinde yer alan harika vadisi ile göz kamaştırmaktadır.