Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   İzmir Havalimanı


      İzmir Adnan Menderes Havalimanı: Şehir merkezine araçla 25 dakika uzaklıkta olan havalimanı 17 km mesafededir. Şehir merkezine gidebilmek için en uygun yol HAVAŞ havalimanı servisleriyle sağlanmaktadır. Havalimanından ülkenin Ege bölgesindeki çoğu tatil ve kültür bölgelerine ulaşım kolay olup rotanıza göre çeşitli oto kiralama ve otobüs, minibüs, taksi ulaşım olanaklarını kullanarak hareket edebilirsiniz.THY,ANADOLU JET,PEGASUS,ATLAS JET,SUN EXPRESS,ONUR AİR havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

   İzmir'in Tarihi


    

      Yüzölçümü:855 km² 

    

     İzmir’in diğer adının Smyrna olduğu bilinmektedir. Tam tarihinden emin olunmasa da şehrin ilk yerleşenleri Hititler olduğu söylenir. İzmir’in ilk halkı Leleglerdir. M.Ö 1150-1000 yıllarında Yunanistan’dan gelen iyonlar şehre yerleşti. M.Ö 546’ya kadar Lidyalılarda olan İzmir daha sonra Perslerin egemenliğine girmiştir. M.Ö 334’te bütün Batı Anadolu ile birlikte İzmir’de Büyük İskender egemenliğine geçmiş oldu. İskender’in ölümünden sonra kent bir süre generalleri arasında el değiştirdi. Yıllar içinde çeşitli egemenliklere şahit olan İzmir 1424’te II. Murat ile birlikte kesin olarak Osmanlı egemenliğinde olmuştur. Osmanlı yönetimiyle gelişip büyük bir ticaret şehri olan İzmir 15Mayıs1919 yılında Yunanlıların işgaline uğramıştır.3 yıl sürmüş olan işgalden sonra Kurtuluş Savaşımızın simgesi olmuştur. 9Mayıs1922 yılında geri alınmıştır. 

   İzmir'in İklimi


      Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü İzmir’de ılık ve yağışlı olan iklim yazın kurak ve sıcak geçer. Temmuz-Ağustos en sıcak iken Ocak-Şubat en soğuk aylarıdır. Sıcak yaz günlerinde imbat adı verilen rüzgar kavurucu sıcaklarda şehre tatlı bir sıcaklık gelir. Kızılçam, selvi, maki, karaçam, ağaçları ile zeytin ağaçlarına bol rastlanır. 

   İzmir'de Görülmesi Gereken Yerler


      ALSANCAK: Şehir birçok yazar ve şair için ilham olmuştur. İzmir’i özetleyen ilçe olup çok eski zamanlarda seçkin kişiler bu şehirde yaşarlarmış.

      ARTEMİS TAPINAKLARI:36 kabartmalı sütunu olan toplamda 127 sütunlu bu tapınak Efeslilerin ilk yerleşim yeridir. Tüm dünyanın Efes’in tanrıçası doğurganlık ve bereketlik ünüyle bildiği Artemis’in kutsal sayılmaktaydı. Büyük bir ticaret limanı olduktan sonra tapınak daha da büyük inşa edilmiştir. Tapınak gezilirken bir hikaye edasında keyif alabilirsiniz.

      İZMİR TARİHİ ASANSÖR: İzmir’in tarihi yapılarından olan 1907 yılında Musevi asıllı Nesim tarafından yaptırıl iki kent arası ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmış asansörde 155 merdivenden vardır. Belediye tarafından eğlence ve dinlence mekanı olarak kullanılmaktadır.