Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Kastamonu Havalimanı


      KASTAMONU HAVALİMANI :Şehir merkezine 13 km. uzaklıkta olan havalimanı 1994 yılında faaliyete geçmiştir.Şehir merkezine ulaşım THY servisleriyle şehrin belli noktalarından belirli hareket saatleriyle sağlanmaktadır.THY havayolu uçuş hizmeti vermektedir.

   Kastamonu Tarihi


        

    

       

    

       Yüzölçümü:  1.834 km²

      7000 yıllık bilinen tarihi olan Kastamonu, Hititlerin, Frigyalıların, Lidyalıların, Persler, Pontuslar, Romalıların bölgeyi elinde tuttuğu bilinmektedir.M.S 395 yılında Bizans İmparatoprluğuna katılmışlardır.Romalılar zamanında Paflagonya bölgesi olarak isimlendirilmişti.Kastamonu adının Sümerlerin en eski kolu olan Gasların ülkesi anlamına gelmektedir.Gas-Tumanna’dan Kastomonu şekline dönüşmüştür.1073 yılında Müslüman Türklerin hakimiyetine tamamen geçmiştir.Müslüman Türklerin hakimiyetine tamamen geçmesi oldukça zaman aldığını göstermektedir.Selçuklu zamanında Kayı beylerinin hepsi Kastamonu’ya bağlı idi.Böylece Kastamonu merkez sayılıyordu.Kastamonu’nun merkez olması Osmanlı devrinde de sürmüştür.İlim,sanat ve askerlik alanlarında ki gelişmelerinde iyi olduğunu Çanakkale Savaşı’nda en çok şehit veren illerdendir.Aynı başarıyı İstiklal savaşımızda da maddi manevi tüm imkanlarını tereddütsüz vermiştir.Cumhuriyet zamanında fazla gelişemeyen bu şehir yeterli ilgiden mahrum olduğundan fazla göç vermektedir.

   Kastamonu İklimi


      Kuzeyinde Karadeniz iklimi görülen güneyinde ise İç Anadolu’nun kara iklimi görülür.Kıyılarında yağış fazla iken senede ortalama 20  gün kar yağmaktadır.40 gün ise toprak karla örtülüdür.Ormanlarında kayın,çam,köknar,gürgen,kestane ve ıhlamut ağaçları yer alır.

   Kastamonu Görülmesi Gereken Yerler


      ILICA ŞELALESİ: Her adımında mükemmel güzelliğe sahip olan şelalede halkarasında sularını bıraktığı yere Dev Kazanı denilmektedir.Suyun her damlasının sesinin duyulduğu şelale bir doğa harikasıdır. Keşfedilmek için güzel saklanan bir doğa harikasıdır.

      POMPEİPOLİS ANTİK KENTİ:Efes’e eş değer güzellikte olan Roma dönemine ait olan bu yapıda hala kazı çalışmaları sürmektedir.

      ILGAZ KAYAK MERKEZİ:Sezonu aralıka yında başlayan nisan ayında biten kayak merkezi gece saatlerinde bile kayak yapma imkanını sunmaktadır.Bölge içinde tesis ve konaklama yerleri mevcuttur.Türkiye’nin kış tatili için uygun yerlerindendir.