Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Samsun Havalimanı


      SAMSUN ÇARŞAMBA HAVALİMANI : Dış-İç hatlar olarak hizmet veren havalimanı 246 kapasiteli otopark ve şehirden uzaklığı 25km olan 1999 yılında hizmet vermeye başlamıştır.Ulaşımı otobüs,yolcu servisi,taksi ve toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır.THY,ANADOLU JET,SUN EXPRESS,PEGASUS,ONUR AİR havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

   Samsun'un Tarihi


    

    

      Yüzölçümü: 9.364,10 km²

       Mert Irmağı arasına kurulan bu şehir tarih öncesi çağlarda ne zaman kurulduğuna dair bir bilgi olmasada Kalkolotik ve Bakır çağlarına ait bir uygarlığın yaşadığı ortaya çıkmıştır.1869 yılında büyük yangının ortaya çıkmasıyla hemen hemen Samsun’un tamamı yanarak kül oldu.Ancak zengin bir ticaret şehri olduğundan kısa zamanda toparlamıştır.Bu zamanda Fransa’dan getirilen mimarın çıkardığı plana göre şehirde birbirine dik kesen ve dar sokaklar, caddeler boyu evler yapıldır.

      Milli mücadelenin Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilk adımının atıldığı Samsun şehrinde söz konusu olan 19 Mayıs 1919 tarihinde başlatılmıştır.Mustafa Kemal Atatürk ve 18 kader arkadaşı Bandırma Vapuru ile gelmiştir. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından ‘’Gençlik ve Spor Bayramı’’ olarak kabul edilmiş ve 1936 yılından beri her yıl kutlanmaktadır.

      

   Samsun'un İklimi


       Ilıman iklimin hüküm sürdüğü şehirde soğuk gün sayısı toplamda 20 günü geçemektedir.Ilık hava,bol yeşillik ve çok yağış Samsun’un şehrinin özelliğidir.İklim şehrin bazı kesimlerinde farklılık göstermekte ve yaz aylarında genellikle aşırı sıcaklar olurken kış ayları az soğuk daha çok yağış olmaktadır.Ormanlarda iğne yapraklı ağaçlar,meşe,ıhlamur,kayın,kestane ağaçları bulunur.

   Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler


      ATATÜRK ANITI:1928-38 yıllarında yapılmıştır.Milli mücadeleyi vurgulayan figürler dört bir yanında vardır.Samsun şehrinin amblemi haline gelmiştir.

      İLKADIM ANITI:1981-82 yıllarında Samsun halkı tarafından yatırılan bu anıt Atatürk ve beraberindekilerin Kurtuluş Mücadelesinin buradan başlatıldığını simgeleyen anıt Atatürk’ün doğumunun 100.yılında yapılmıştır.

      BANDIRMA VAPURU: Büyük Önder M.Kemal Atatürk’ü ve 18 arkadaşını Samsun’a getiren milli mücadelenin başlamasına katkısı büyük olan bu vapur müze olarak kullanılmaktadır.Atatürk ve arkadaşlarının balmumu heykellerinin bulunduğu bir büyük oda ve kaptan köşkü bulunmaktadır.Bir nevi açık hava müzesidir.

      SAMSUN KALESİ : 138 yıl sonra ortaya çıkan bu kalenin surları 1192 yılında Danişmetliler tarafından inşaa edilmiştir.Belediyenin Büyük Camii etrafında yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkan bu kale kulaktan kulağada olsa varlığı biliniyordu.