Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Sinop Havalimanı


      SİNOP HAVALİMANI: 1993 yılında hizmete açılmış 2001 yılında tekrar hizmete kapatılan Sinop Havalimanı Temmuz 2008’de tekrar açılarak haftanın her günü düzenli olarak İstanbul seferleri gerçekleştirilmektedir. Ulaşım sabah 10 civarındaki THY servisleriyle ve taksiyle sağlanmaktadır. THY ve BORA JET havayolları uçuş hizmeti vermektedir.                                                                                                             

    

   Sinop'un Tarihi


    

    

      Yüzölçümü: 5.816,55km²

    

      İlk büyük ölçekli fabrikanın kurulduğu bu şehir tarihi boyunca aktif halde işlek kullanılan en önemli limandı.Adından bahsedilen her yılda tarihi bir liman olduğu konuşulan liman M.Ö 756 yılında milletlerinden ayrılıp yeni bir şehir kurmak isteyenler göçmenler buraya göçerler ve bugünkü Sinop’un ilk temellerini atmış olurlar.

   Mustafa Kemal Atatürk 18 Mayıs 1919 günü Samsun’a geçmek için Bandırma Vapuru ile Anadolu’yu karadan geçmek istesede o devirde Sinop-Samsun arası karayolu olmadığı için gemi ile devam etmek zorunda kalmıştır.Sinop’u çok sevdiğini belirten Atatürk ‘Ne olurdu Sinop’un yarı güzelliği Ankara’da olsa idi ifadesiyle belirtmiştir. 

   Sinop'un İklimi


      İklimin iç içe geçtiği bu şehirde mevsimler arası geçiş sıcaklık farkları çok büyük değildir.Sürekli olan rüzgar şehirde etkisini göstermektedir.Yağışa her mevsim rastlamak mümkündür.Yıllık sıcaklık ortalama olarak 14 derece civarındadır.

   Sinop'ta Görülmesi Gereken Yerler


      SİNOP MÜZESİ: Sinop’ta ve Sinop çevresinde yapılan kazılarda bulunan tarihi eserler sergilenmektedir.Sinop etrafındaki ikonların bulunması ve 2006 yılında ki resterasyonla en modern müzeler arasına adını yazdırmıştır.2008-2009 yılında 200.000 kişinin bu müzeyi ziyaret etmeside bu müzenin önemini vurgulamaktadır.

      BALATLAR KİLİSESİ:7.yy da Bizanslılar tarafından bir kilise olarak kullanılan alan Roma’da ise tiyatro ve hamam oalrak kullanılmıştır.2000 yılında gerekli bahçe düzenlemesi yapılarak halkın ziyaretine açılmıştır.

      SİNOP ESKİ CEZAEVİ : Cezaevi iç kalenin içinde eski tershanenin olduğu alana yapılan bir yapıdır.Osmanlı zamanında ki en büyük tershaneydi.Etrafı yüksek kale duvarlarıyla çevrilidir.1887 yılından beri cezaevi olarak kullanılmaya başlanmıştır.Bu cezaevi günümüzde ziyarete açılmış ve 2004 yılında 45.000 kişi ziyaret etmiştir.

      ŞEHİTLER ÇEŞMESİ:Tershane içinde ki çarşıda bulunan bu yapı Meydankapı Mahallesi üzerindeki Tersane caddesinde bulunmaktadır.1853 yılında Osmanlı-Rus Savaşında şehit düşen Türk denizcilerin ceplerinden çıkan paralarla yapılmıştır.