Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Sivas Havalimanı


      SİVAS NURİ DEMİRAĞ HAVALİMANI : Hem dış hemde iç hatlarda seferleri olan havalimanı 1957 yılında kurulsada gerekli düzenleme ve yenilikler yapılarak modernleştirilerek 2010 yılından itibaren fiilen hizmet vermektedir.Rent a car,toplu taşıma,yolcu servisleri ve taksi ile ulaşım sağlanmaktadır.THY,ANADOLU JET ve PEGASUS havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

   Sivas'ın Tarihi


    

      Yüzölçümü:28.567,34 km²

    

      M.Ö 8000 yıllarına dayanan eski tarihli şehir Sivas’ın Bizans döneminde ki ismi Sebasteia, Selçuklular döneminde adı Sevaste ve ya Siveste şeklinde kullanılmış daha sonra günümüzde de Sivas olarak kullanılmaktadır.Sebestia Yunanca’da ‘’saygıdeğer,yüce ‘’ anlamına gelmektedir.İpekyolu üzerinde önemli ticaret ve konaklama şehri olmasından dolayı seyyahlar bilgi vermektedir. Yazılı kaynaklara göre Hititler için önemli yerleşim merkezi olsada daha sonra Frig,Lidya,Asur,Roma,Bizans,Selçuklu ve son olarakta Osmanlı hakimiyetiyle yaşayıp günümüze gelmiştir.

   Milli mücadelenin hazırlık zamanında önemli şehir olan Sivas bu zamana gelene kadar her zaman hüküm süren imparatorluk ve ya beyliklerin hareketli merkezlerinden olmuştur.Milli mücadele de Sivas’ta önemli aşamalarından biri olan 4 Eylül 1919 günü Sivas Kongresi imzalanmıştır.Bu kongre ile Anadolu’nun bağımsızlık hareketi içerisinde bir dönüm noktası haline gelmiştir.

   Sivas'ın İklimi


      İç Anadolu’nun kara iklimi Sivas’ta da söz konusudur.Yazlar kurak ve sıcak geçerken kışlar yağışlı ve soğuk geçmektedir.İlkbahar ve sonbaharda yemyeşil yazın ise bozkır olan Sivas’ta en çok çayır ve mera görülür.

   Sivas'da Görülmesi Gereken Yerler


      SİVAS 4 EYLÜL KONGRESİ BİNASI: Sivas kongresinin yapıldığı bu bina müze olarak kullanılmaktadır.Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nda bağımsızlığını ilan ettiği bina bu binadır.Binada dönemine ait giysi,eşya ve silahlar bulunmaktadır.

      DİVRİĞİ ULU CAMİİ: 1228 yılında yaptırılan bu Camii ve Şifahanesi çevresiğndeki taş ocaklarından çıkartılmış bir cins tüften yapılmıştır.Herbir yanındaki işlemeleriyle dikkat çeken yapı UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

      ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE:1271 yılında yaptırılmış olan bu yapı zamanla çok fazla derecede özünü kaybetmiş olsada sadece doğu yönünde ki minarelerin olduğu asıl taraf ayakta kalmayı başarmıştır.Süslemesi ve işlemeleriyle dikkat çekmektedir.

      SİVAS SIZIR ŞELALESİ: Yaz kış coşkun akan bu şelale Sivaslıların dinlenmek için gittikleri yerlerin ilk sırasında yer alır.Bölgenin tam bir doğa harikası olduğu söylenir.