Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Trabzon Havalimanı


      TRABZON HAVALİMANI : 1957 yılında açılmış olsada 1995 yılında Havalimanı statüsüne kavuşmuştur.24 saat aktif olarak hem yerli hem yabancı dış-iç hat uçuşlarıyla hava trafiğine hizmet vermektedir.HAVAŞ servisleri , taksi,toplu taşıma araçları ve 8 adet rent a car ofisi ile  hizmet verilerek ulaşım hizmeti sağlanmaktadır.Şehir merkezine ortalama uzaklığı             6 km ve 3.5 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanıdır.THY,ANADOLU JET,SUN EXPRESS,ONUR AİR,PEGASUS havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

   Trabzon'un Tarihi


   Yüzölçümü:  4.664,04 km²

    

      Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında kalan şehir M.Ö 756 yılından kaldığı bilinmektedir.Roma döneminin en önemli liman kenti olan Trabzon çeşitli imparatorluklara şahit olmuş kentlerimizdendir. Roma ve Bizans, Trabzon imparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti ile 61 numaralı ili olarak  değiştirilmiştir. Atatürk’ün 3 kere geldiği bu topraklarda ilk kez geldiği 15Eylül1924 gününden sonra Trabzounlularca her sene o gün ‘Atatürk Günü’ olarak kabul edilmektedir.

   Trabzon'un İklimi


      Trabzoun şehrinde karadeniz iklimi hakimdir.Her mevsimin yağışlı geçtiği kışların ılık yazların ise serin olan Trabzon senede ortalama 140 gün yağışlı ,7 gün karla örtülü iken 3günü kar yağışlı geçer.Bol yağış aldığından dolay bu şehirde bitki örtüsü oldukça gürdür.

   Trabzon'da Görülmesi Gereken Yerler


      SÜMELA MANASTIRI:Trabzon denilince akla ilk olarak bu eski kalıntı Sümela manastırı gelmektedir.Tarihi kalıntıların bulunduğu yer eski bir kilisedir.O zamanlarda bulunduğu konuma nasıl yapıldığı düşündüren yapı ziyaretçilerinden oldukça beğeni topluyor.

      TRABZON AYASOFYA MÜZESİ: Konumu harika bir bahçenin ortasında olan ziyaretçilerin mutlaka uğradığı eski zamanların dokusunu günümüze kadar getiren müze Trabzon imparatorluğundan günümüze kalmıştır.Yapı geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneğidir.1993 yılında kamulaştırılarak müze olarak kabul edilmiş 1996 yılında ise ziyarete açılmıştır.

      TRABZON MÜZESİ : 1937 yılında MEB’e verilmiş olan konak 50 yıl Kız Meslek Lisesi olarak hizmet vermiş daha sonra restarasyonu için aslına uygun olması için 13 yıl üzerinde çalışılmıştır.2001 yılında Arkeolojik ve Etnoğrafik eserlerin sergileneceği Trabzon Müzesi olarak ziyarete kabulü başladı.Yapının bir çok malzemesi İtalya’dan geldiği bilinmekte ve oldukça kıymetli eserlerin,taşların bulunduğu eski sanat eserlerinde kullanılan motiflerin bulunduğu eserler mevcuttur.

       Gezilecek noktası oldukça fazla olan Trabzon’da heryeri anlatmamız uzun süreceğinden kısada diper yerlerinde isminden bahsedecek olursak ;Trabzon Atatürk Köşkü,Boztepe,Gülbahar Hatun Türbesi,Trabzon Kalesi,Altındere Vadisi Milli Park,Zağnos Vadisi ve daha bir çok gezilecek ve tarihi dokusu hissedilecek mekanları bulundurmaktadir.