Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Uşak Havalimanı


      Uşak Havalimanı: Ulaşımı şehir içi minibüs,taksi,otobüs ve servislerle sağlanan havalimanı ,şehir merkezine 4 km uzaklıktadır .2006 yılında hizmete açılan havalimanı yoğun olmasada aktif halde hizmet vermektedir.THY ve BORA JET havayolları uçuş hizmeti vermektedir.                       

   Uşak'ın Tarihi


    

      Yüzölçümü:5.341 km²

      

      Anadolu’nun Batı ve Orta kısmını birbirine bağlandığı konumda olan bu şehir Eski Tunç Çağı ile M.Ö 4000’den önce yerleşik alana geçtiği görülmektedir. Tarihin çeşitli beyliklerinin sahip olduğu şehir 1943 yılında Osmanlı topraklarına alınmıştır.O zamanlarda Kütahya ilinde bir kaza olsada Cumhuriyet kurulduktan sonra 1953 yılında il olarak belirlenmiştir.1971’de Evliya Çelebi Uşak şehrine gittiğinde şehrin kültürü için ‘’Alim ve İleri Gelenler’’ olduğunu belirtmiş olması bu durumu Cumhuriyet döneminden önce 26 medrese ve çok fazla okul olduğu ile göstermektedir.İlk sanayi kuruluşlarının ortaya çıktığı Uşak imalat adına öncülük yapan şehirlerdendir.Geleneksel halısının meşhurluğu bilinsede Türkiye’de az sayıda fabrika varken yün ipliği fabrikası Uşak’lı tüccarlar tarafından yaptırılmış ve bu dalda sadece ülkede 13 işletmenin üçü bu şehirdeydi.

   Uşak'ın İklimi


      Konum itibariyle karasal ve akdeniz iklimi arasında kalmakla beraber aynı zamanda bitki örtüsü içinde aynı şeyi söyleyebiliriz.Yazın oldukça az görülen yağış kışın daha fazladır.Yazları her ne kadar sıcak geçsede kışları uzun ve sert geçmektedir.

   Uşak'ta Görülmesi Gereken Yerler


      Uşak Bedesteni : Ortalama 100 yillik olduğu bilinen yapı günümüzde Sahaflar Çarşısı olmuştur.Gezilecek aynı zamanda alışveriş yapılabilecek bir yerdir.

      Uşak Arkeoloji Müzesi: Yapı itibariyle çok küçük olan müze bahçesinde bile çok fazla kalıntıyı barındırmaktadır.1966 yılında yapımına karar verilen yapı 1970 yılında açılmış olup zengin koleksiyona sahiptir.Eserleri paha biçilemez nitelikte ve çok sayıda mezar-adak stelleri,heykeller barındırmaktadır.Roma’nın küçük toprak kapları ve Tunç çağının gaga ağızlı testilerinin olduğu bir müzedir.

      Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi : Kaftancızade konağı günümüzde Etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır.Atatürk Evi denmesinin sebebi Kurtuluş Savaşı zamanında karargah binası olarak kullanılmakta olan bu yapıda aynı zamanda Atatürk Yunan Başkomutanı Trikopis ile görüştüğü yapı burasıdır.1973 yılında kamulaştırılıp düzenlemesi yapılan yapı 1978 yılında müze olarak kullanıma açılmıştır.Müzede geleneksel halılar,kıyafetler olmakla birlikte üst katta Atatürk’e ait yatak odası ve kişisel eşyalar vardır .

      Uşak Tarihi Evleri: Cumhuriyet zamanından kalan evlerden günümüzde çok az sayıda kalsada birinci katı taştan ikinci katı ahşaptan oluşan bu evleri kentte sadece 86 tane vardır .Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınan evleri Kurtuluş,Aybek,Karaağaç,Işık Mahallelerinde bulunmaktadır.

      Blaundus Antik Kenti: Çok eski yerleşim yeri olan bu yer Ulubey ilçesine bağlı olmakla birlikte şehir merkezine 41 km uzaklığındadır.Yıllardır kendini koruyan eski yerleşim yerinde kullanılan tiyatro,tapınaklar,stadyum,kaya mezarlarına rastlamak mümkündür.

      Örencik Kaplıcası: Ülkemizin zengin termal kaynaklarının bir kısmı bu şehirdedir.Örencik kaplıcasıda bunlardan birtanesidir. Yıl içinde oldukça fazla turisti misafir eder.Uşak-İzmir karayolu üzerinde Göre köyüne 10km uzaklıkta suyunun sıcaklığı 38 derecedir.Karaciğer,mide ve cilt rahatsızlıklarına Örencik Kaplıcası’nın iyi geldiği bilinmektedir.