Tek Yön
Gidiş Dönüş
   • Yetişkin
   • Yaşlı
   • Öğrenci
   • Çocuk
   • Bebek
   • Havayolu
   • Havayolu
   • Sınıflar
   • Sınıflar
   • Direkt/Aktarmalı
   Van Havalimanı


       Van Ferit Melen Havalimanı: 1943 yılında hizmete açılmıştır.Sivil katagoride ilk havalimanlarındandır. Kurulduğu zamanda Van havalimanı ismi Bakanlar kurulunca 2001 yılında Van Ferit Melen havalimanı olarak değiştirilmiştir. 8km uzaklıktaki şehir merkezi ve havalimanı arası ulaşım otobüs ve taksiyle sağlanabilmektedir.THY,ANADOLU JET,PEGASUS ve SUN EXPRESS havayolları uçuş hizmeti vermektedir.

   Van'ın Tarihi


    

    

      Yüzölçümü: 3.755 km²

      

      Urartularda kalan şehrin tarihi MÖ 7000 yıllarına kadar ulaşır. Van şehri I. Dünya Savaşı'na kadar kalenin güney kısmında surlarla çevrili bölgede bulunmaktaydı.Eskilere dayanan tarihiyle hemen hemen tüm dinlerden ve tarihin tüm dönemlerine tanıklık etmiş olmakla beraber hala tarihin kalıntılarını taşıdığını belli eden yapılara ve doğal güzelliklere sahiptir.

   Evliya Çelebi "Seyahatnamesi"nde Büyük İskender' in Van Kalesi'ndeki Vank adlı bir mabedden esinlenerek buraya Van adını verdiğini söylemektedir. Bir rivayete göre de şehri genişletilip güzelleştiren VAN isimli şahsın adından dolayı şehre bu ismi verilmiştir.

   Aynı zamanda Van’dan bahsetmişken dünyaca ünlü ‘Van Kedisi’nden bahsetmemek mümkün değil.Asil ve kedi ırkları içinde ilgi çekme sebebi olan gözlerinin renkli olması ve ya tek gözünün mavi diğer gözününde renginin kehribar olmasıdır.      

   Van'ın İklimi


      Şiddetli karasal olmasıyla dikkati çeker.Bölgenin merkezinden, doğuya doğru gidildikçe, yani çevre denizlerin etki alanlarından uzaklaşıldıkça daha da belirginleştiği gibi bölgede kışlar özellikle çok sert, uzun, şiddetli ve karlıdır. Buna karşılık yaz mevsimi çok kısa olmakla birlikte, bölgenin en kuzeyindeki yüksek platolarda bile oldukça sıcak geçer.

   Van'da Görülmesi Gereken Yerler


      Van Gölü: Ülkesinin en büyük gölü olan Van Gölü’dür.Van içinde gezilmesi gereken yerlerden olup eşsiz doğal güzelliğin barındırdığı manzarayı görülmelidir.

      Van Kalesi: Kale Urartulardan taştan yaptırılmış olup Urartuların başkenti Tuşpa’nın uzaktan görüldüğü yapıdır.Aynı zamanda Van Gölü kıyısında bulunmaktadır.Şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Orta Çağ zamanlarından kalan bu kale bölgenin kontrolünü sağlamak için kullanılmaktaydı.

      Akdamar Adası:Van Gölü’nün bulunduğu konumun güneyinde yer alan ada mükemmel doğal güzelliğinin yanı sıra kendi isminde Akdamar Kilisesi(Surp Harç Ermeni Kilisesi)’ni içinde barındırmaktadır. Van’ın gezi keşiflerinde uğrak noktası olarak önem taşır.

       Ayrıca  St.Bartholomeus Kilisesi,Adır Adası,Kaya Çelebi Camii ve Halime Hatun Kümbeti tarihi yapılarından olup görülmesi gereken uğrak noktalarındandır 

        Peribacaları: Kapadokya’dan sonra Van’da da şehrin ismini taşıyan Van peri bacaları Türkiye’nin doğusunun keşfedilmesi gereken güzelliklerindendir.

       Van Kedi Evi:Şehrin tüm dünyaya yayılan ünlü kedilerinin Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin içinde yer alan Van Kedi Evi bulunmaktadır.